THE 2001 netball winter season is shaping up well with 41 teams registered.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Fundraising will be a big part of the season becaue of commitments to loan repayments to Council for the new courts.
Collecting registrations and compiling teams is a difficult and time consuming task and those involved in this process endeavour to keep the teams relatively even, with, where possible, friends in the same team and each team has shooters, defenders and mid court players.
Julie Benny deserves thanks for the hours she has spent receiving and following up registrations, and thanks to the coaches.
Could all players please ring their coaches to find out when they are to train etc.
Play commences on May 5 and the draw will be published in the Bega District News the week prior.
Teams:
Catch ‘n’ Play - Hannah Cornwell, Tahnee Irwin, Sally Telford, Harriet D’Arcy, Tilly Carr, Alicia Abraham, Kiara Anderson, Sophie Parbery, Shannon Warnock, Jessica George, Courtney Plumb, Rachel Britten, Veronica Vignesnaran, Kate Warby, Maddison Kennedy, Melanie Moore, Ellen Went, Cassandra Hopkins, Kaitlin Apps, Brydie Tarlinton, Bonney Hull, Shay Laurie, Samantha Moorhead, Felicity Marshall, Meaghan Husman, Emma Johnston, Cassie Caldwell.
FUN Net (8 teams) -
Jaffas - coach Kay Shiel.: Jessica Barrett-Grant, Samantha Barrett-Grant, Sarah Blake, Makaylie Brazel, Lauren Jones, Morgan Kennedy, Katie MacKinnon, Alyce Snell, Brydie Willburger.
Sherbies - coach Emma Van der Hout: Georgia Carr, Olivia Dawson, Dominique Dickson, Vanessa Fenech, Lauren Fox, Genevieve Grainger, Lisa Van der Hout, Jessica Cornwell, Melissa Went.
Minties - coach Carmalena Simpson 6492-5460: Claire Cole, Jessica Hutcheson, Hannah Lausch, Emma Lovelock, Keeley Simpson, Jothini Sivananthan, Vidhushi Vigeswaran, Lily Warby, Emma Goward.
Jelly Beans - coach Donna Moore 6493-8494: Tracy Berry, Sophia Bonetti, Megan Bragg, Nikki Bragg, Layla D’Arnay, Kaitlin Moore, Clancey Rae, Stephanie Thompson, Jasmine Veitch.
Crunchies - coach Carmel Green 6493-0389: Kelsey Clark, Bella Clifton, Darcy Clifton, Kelly Clifton, Marlie Curtis, Ashley Green, Shellee Henness, Andrea Hayman, Rebecca McCarthy, Amy O’Brien.
Skittles - coach Leslie Carswell 6494-1920: Natalie McKay, Rebecca McKay, Amy Sutherland, Tegan Carswell, Kate Watson, Shae Horcicka, Tegan Mundy, Amber Waterson..
Smarties - coach Anne-Marie Carroll 6494-1528: Simmi Lockhart, Lalage Riddell, Danica Bell, Emily Metcalf, Molly Carroll, Emma Caddey, Rebecca Jones, Jade Burrop.
Freckles - coach Lyn Barker: Leah Mudie, Alyce Barker, Bonnie Kennedy, Stevie Kennedy, Georgia McCartney, Tess Marshall, Kate Egerton, Lara Wickenton.
Juniors (7 teams)-
Bilbys - coach Diane Johnson 6494-9361: Rachel Anderson, Olivia Dickson, Rhiannon Husman, Rebecca Jones, Kathryn Johnson, Stephanie Pearce, Emily Sheers, Jenna Snell.
Emus - coach Jenny Hartican 6492-2468: Kirsty Apps, Cassandra Beresford, Michelle Bonetti, Mary Grainger, Heidi Hanscombe, Gina Hartican, Alison Hyland, Rosanna Moffitt .
Dingos - coach Vicki Cole 6493-7252: Amy Connaughton, Jessica Holmes, Kaitlyn Mundy, Jaimee Newton, Miranda Shearer, Amanda Strickland, Annemieke Tierney, Kaycee West.
Koalas - coach Belinda Kelso 6494-1991: Katerina Arbon, Clair Hopkins, Breeanna McEnaney, Sophie Miller, Jayne Rosser, Stacey Whitford, Lauren Winterflood, Rebecca Winterflood.
Kangaroos - coach Corinna and Cheryl Luff 6494-1815: Laura Egerton, Tegan Davies, Lauren Kidd, Rosanna Luff, Xanthe Metcalf, Kelly Squires, Amy Robson, Melissa Watkin.
Possums - coach Carmalena Simpson 6492-5460: Sally Byrnes, Catherine Day, Michelle Dixon, Tamika George, Shae Lawler, Tenille McPaul, Aimee Rainbird, Tegan Simpson.
Wombats - coach Kate Alexander 6492-2420: Rebecca Abramowski, Sarah Abramowski, Danielle Beresford, Madison Carroll, Christie-Lea Colligan, Kate Lovelock, Elle Lockhart, Melissa Saxton, Jodie Smith.
Seniors (9 teams) -
Pearls - coach Lindy Hayes 6492-3119: Amanda Black, Samantha Ringland, Lauren Dickson, Jessica Langford, Tiani Hayes, Hannah Marshall, Natalie Coman, Jessica Bull.
Emeralds - coach Jodi Rood 6492-4575: Simone Motbey, Courtney Willis, Michaela Jones, Leanne Cole, Kate Watts, Ebony O’Connell, Stephanie Folkard, Sophie Alexander.
Sapphires - coach Melena Simpson 6492-5460: Cassie Grenfell, Marli Funston, Josie Garner, Melissa Walton, Courtney Hull, Rachel Finucane, Megan Jory, Danielle Schiebel.
Crystals - coach Ellie Seckold 6492-2453: Kristy Ward, Christie Snell, Danielle Collins-Hart, Melissa Apps, Ketryn Hanscombe, Samantha Van der Hout, Molly Carr, Ruby Dwyer.
Diamonds - coach Kate D’Arcy 6494-1484: Tahlecia Love, Katie Winkworth, Karissa Anderson, Alyce Kelso, Tiarne Harris, Camilla D’Arcy, Jacki Hackett, Stephanie Thornton.
Opals - coach Sharlene Smith 6492-3547: Bridgette Waterson, Stacey Rainbird, Jenna Pearce, Jenna Carracher, Kathleen Brown, Erin Mudie, Estelle Jones, Lauren Dawson.
Topaz - coach Lorraine Buckley 6492-4042 or Sharon Harper 6492-3590: Te-Arna Holzhauser, Lynsey Bramley, Laura McDonald, Emily Harper, Louise Ireland, Bridget Oakley, Sarah Marsanich, Tegan Bragg.
Moonstones - coach Rachel Fulton: Dominie O’Shea, Kayla Plumb, Meaghan McCambridge, Ella Murray, Reanna Wickenton, Catherine Russell, Kerry Davis, Naomi Davis.
Garnets - coach Jodi Cronk (Merimbula team).
Intermediates (7 teams) -
Hot Tuna - coach Lee Konjevic 6492-4884: Corinna Luff, Kerry Snell, Sarah Bartlett, Renee Lockley, Caitlin Simpson, Erica Davis, Erin Ahkin, Rebekah Graham.
Quicksilver - coach Margaret Harrison 6492-4455: Sarah Otton, Paula Wiley, Kristy Norris, Alice Moffitt, Chelsea Beadman, Jade Veitch, Emma Harrison, Lauren O’Neill.
Billabong - coach Emma Cogan: Jessica Ringland, Jessica Barwick, Donna Taylor, Rita Bonetti, Sally Inkster, Chloe Dekiere, Edith Dwyer, Kellie Egerton.
Rusty’s - coach Jodi Rood 6492-4575: Melissa Crowe, Aleisha Willis, Laura Marshman, Sophie Rose, Stephanie Tatzenko, Rebecca Moffitt, Amanda Watkin, Amy Whyman.
Mambo - coach Carmalena Simpson 6492-5460: Melena Simpson, Kate Whitford, Amanda Tatzenko, Sharri Castelarri, Stacey Kennaugh, Emma Van der Hout, Dayna Triggell.
Aztec - coach Kerry Vance 6494-1886: Victoria Cole, Belinda Kelso, Sarah Winkworth, Jessica Clarke, Kathleen McCambridge, Catherine Vance, Jess Ives, Brooke Kennedy.
Bega 13’s - coach Anne Kelso.
Open Division Two -
OBI’s: Toni Beasley, Nerida Cornwell, Belinda Heffernan, Linda Hopkins, Kathy Hukins, Vicki Lennon, Susan Slater, Bev Tarlinton.
MTK: Kerry Oldham, Margaret Harrison, Claire Harrison, Gail McPaul, Helen Trimble, Rebekah Smith, Debbie Dixon, Raylene Cuzner, Bev Gibbs, Sue Clift.
Belles: Sharlene Smith, Maureen Scott, Simone Ryan, Mary Rankin, April Carter, Justine Schultz, Jenny Hartican, Lindy Hayes, Kathy Van der Hout.
Moon’s Bobcats: Maxine Moon, Lee Konjevic, Amanda Graham, Sonya Summerell, Symon Dam, Christie Ahkin, Jane Reeve, Tracy Hayward, Leanne Grealey, Trish Warby.
Mixtures: Cathy Scheibel, Diane Johnson, Connie Walker, Katie Brazel, Stacey Farnell, Kelly Vear Fittock, Vanessa Parker, Alice Westmore, Julie Benny.
Open Division One (5 teams) -
Pacers: Rebecca Mace, Denise Rainbird, Renee Gill, B Felton, Sarah Marshman, Margaret Theris, Laura Pearce, Jenny Mace.
Dynamites: Emma Cogan, Leslie Carswell, Julie Went, Cara Jory, Anne Kelso, Tahlia Stafford, Shelley Bland, Kerry Vance.
Slammers: Belinda Inkster, Glenys Grey, Kim Young, Kellie Gaudie, Emma Ringland, Emma Moffitt, Lani Marshall, Jenny Russell.
Cascades: Shelley Smallwood, Gretchen Benny, Keiryn Keys, Karen Hare, Kate Adams, Amy Cochrane, Diane Cochrane.
Contax: Kate Alexander, Narelle Folkard, Renee Moffitt, Tessa Stewart, Mari-Clare Malone, Kerryn Wood, Kath Musgrove, Kate Baker.