RUGBY league fans it is time for the big one.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Or two, or four, depending on what tickles your fancy.
The second Indigenous Dream Team v All Star round will provide fans with some of the hardest-hitting football they will see all year.
Bega Recreation Ground will play host to four representative matches, but the two main events are undeniably attracting the most attention.
Saturday marks Group 16’s first ever full contact women’s game and it is set to be a show-stopper.
Played in a North v South format, some of the most explosive talent from every club will be on display.
The teams have also had some expert tutelage from Bega’s very own Australian Jillaroo Kezie Apps.
Meanwhile the teams for the main round have been hand picked by Group 16 selectors.
The only exception is the withdrawal of Eden’s Allan Aldridge from the Indigenous side.
His place will be filled by Moruya’s Aaron Brierley.
The Roosters will have eight representatives covering both sides of the field.
Lee Fuller, Scott Ingram and Roosters captain-coach Ryan Apps will line up with the All Stars.
Meanwhile, Steven Luff, Joe and Dillon Aldridge, Kane Morgan and James Bower-Scott will take to the paddock with the Indigenous Dream Team.
Luff is an exceptional worker in the middle and can coordinate plays out of dummy half.
Meanwhile, young Bower-Scott is a genuine play maker either off the wing or in full-back and can turn a game on its head.
Bower-Scott will combine well with the Dream Team’s pace players in Tyrone Thomas and Dillon Aldridge.
In the front lines, the Brierley brothers will be putting some heft in the attack alongside Morgan, who is a wall defensively.
However, being hand-picked squads, the Dream Team will have to contend with their opposites in the All Stars.
Up front will be Moruya captain Tim Weyman.
Weyman is almost unstoppable on the charge and will have plenty of support from Ingram and Apps through the ruck.
Look for Fuller out on the wings to counter the play-making of Bower- Scott.
Fuller has an uncanny ability of finding clear space under a fifth tackle high ball deep in the pocket.
And he has made plenty of wide-line 80 metre sprints to score after breaking the line and having whole teams fail to run him down.
The main game will kick off at 7.30pm under lights Saturday.
From 6.30pm will be the women’s match, where six Bega Chicks have been named on the starting line-up for the northern team.
Alliera Bower-Scott has shown plenty of interest in contact league and was one of the first to take up the opportunity.
She will be joined by team-mates Joccoaa Rogers, Fiona Holmes, Chianne Long, Olivia Dummett and Madison Parbery.
They will be joined by four women from Moruya and a trio from Narooma.
Following the women’s game, a special cheque presentation will be made to Declan Bower-Scott towards his European trip.
Group 16 will present him a $500 cheque towards the travel expenses.
The two feature games have already sparked interest with Country Rugby League (CRL) officials.
CRL president John Anderson and CEO Terry Quinn will both be in attendance alongside Member for Bega Andrew Constance, local elders and mayors.
Two rep games will precede the main events with action kicking off at 2.45pm.
GROUP 16 ALL STARS
1. Gene Willis Narooma
2. Lee Fuller Bega
3. Scott Ingram Bega
4. Jake Clarke Moruya
5 Pat McMahon Moruya
6 Paul Perkins Bombala
7. Joel Smith Cooma
8. Tim Weyman Moruya
9. James Boller Cooma
10. Liam Saunders Cooma
11. Dillon Johnston Moruya
12 Todd Williams Cooma
13 Ryan Apps Bega
14 Jake Schofield Cooma
15 Trent Skeers Merimbula
16 Brett Hodak Bombala
17. Corey Thomas Cooma
18. Murray Jackson Bombala
INDIGENOUS DREAM TEAM
1. Dennis Green Moruya
2. Yuin Campbell Eden
3. Cain Brierley Moruya
4. Tyrone Thomas Eden
5. Koorin Campbell Eden
6. James Bower-Scott Bega
7. Ron Callaghan Eden
8. Kane Morgan Bega
9. Steven Luff Bega
10. Joe Aldridge Bega
11. Mason Harrison Batemans Bay (Cap)
12. Dillon Aldridge Bega
13. Aaron Brierley Moruya
14. Kyle Brierley Moruya
15. Dylon Powell Batemans Bay
16 Andrew Stewart Batemans Bay
17. Troy Cook Narooma
18 John Aldridge Eden
19. James Thomas Eden
20. Merv Naylor Narooma